Sıkça Sorulan Sorular

Kütüphaneye Nasıl Üye Olabilirim?

Hasan Kalyoncu Üniversitesi mensubu tüm kullanıcılar kütüphanemizin doğal üyesidir. Hasan Kalyoncu Üniversitesi kimlik kartınızla birlikte kütüphaneye giderek kütüphane görevlisine kimlik kartınızı gösterip, görevlinin size vereceği “Kütüphane Üyelik Formunu” eksiksiz doldurarak üyeliğinizi başlatabilirsiniz. Kütüphanemize üye olarak her türlü kütüphane hizmetlerinden faydalanabilirsiniz?

 

Kütüphanede aradığım kitaba nasıl ulaşabilirim?

Kütüphanemizde “Açık Raf” ve ”Amerikan Kongre Kütüphanesi Sınıflama Sistemi (Library of Congress)” kullanılmaktadır. Bu sisteme göre kullanıcı aradığı kitabı bulmak için kütüphanemiz web sayafası üzerindeki “Kütüphane Kataloğu”ndan katalog taraması yapar. Eğer aradığı kitap kütüphanemizde var ise durum bilgisine bakarak kitabın rafta olup olmadığını tespit eder, eğer kitap rafta ise sınıflama yer numarasını (örn. PL 251 C45 2005) alarak kitabı raftaki yerinden bularak alır ve “Ödünç Verme Bankosu”ndaki görevliye ödünç alacağınızı söylersiniz.

 

Kütüphanede aradığım süreli yayına nasıl ulaşabilirim?

Kütüphanemize gelen süreli yayınlar raflara A’dan Z’ye alfabetik olarak yerleştirilmiştir. Aradığınız süreli yayının kütüphanemizde olup olmadığını ve mevcut sayıları hakkında bilgi edinmek “Kütüphane Katalogu” üzerindeki Süreli Yayınlar Bölümü aracılığıyla tarama yapabilirsiniz.

 

Kütüphaneden neleri ödünç alabilirim?

Ansiklopedi, el kitabı, atlas, sözlük, cep kanunları vb. gibi danışma kaynakları, ayırtılmış (rezerv) kitaplar, basılı olmayan tezler ile mevcudu tükenmiş nadir eserler dışındaki bilgi kaynaklarını ödünç alabilirsiniz.

 

Kaynaklar kaç gün süre ile ödünç verilmektedir?

Hasan Kalyoncu Üniversitesi mensubu Akademik ve idari personeller bir defada 1 ay süre ile 10 kitap, 7 gün süre ile 2 dergi, 2 çoklu ortam kaynağı (CD, DVD, VCD, Kaset vs.) ödünç alabilirler.

Hasan Kalyoncu Üniversitesi Öğrencileri, bir defada 15 gün süreyle 5 kitap, 2 gün süre ile 1 dergi 1 çoklu ortam kaynağı (CD, DVD, VCD, Kaset vs) ödünç alabilirler. (Dergilerin son sayıları ödünç verilmemektedir)

 

Ödünç aldığım yayınların ödünç tarihini uzatma imkanım var mı?

Ödünç alınan yayınların üzerinde başka bir kullanıcı tarafından ayırtma yapılmamışsa 2 defa okuyucu grupların ödünç süresine göre uzatma işlemi yapılabilir. Ayrıca web üzerindeki “Kütüphane Hesabı” nızdan 1 defaya mahsus kütüphaneye gelmeden de uzatma işlemi yapılabilmektedir. İade süresine 2 gün kala hesabınıza Kullanıcı adı ve şifrenizi girerek kişisel sayfanızdan “Üzerimdekiler” kısmından uzatma yapabilirsiniz. Eğer ödünç süresi geçmiş ise uzatma yapılamaz.

 

Ödünç aldığım yayınları nasıl takip edebilirim?

Ödünç aldığınız yayınları takip etmek için “Kütüphane Hesabım” sayfasından kullanıcı adı ve şifrenizi girerek kişisel sayfanızı açmanız gerekmektedir. Kişisel sayfanızdaki “Üzerimdekiler” menüsünden üzerinizdeki yayınları görebilir, iade tarihine 2 gün kala 1 defaya mahsus uzatma yapabilirsiniz.

 

Aradığım kitap ödünç alınmış, ne yapmalıyım ?

Aradığınız kitap ödünç alınmış ise kitabı Ayırtma yapabilirsiniz. Bu işleminin gerçekleştirilebilmesi için Kütüphane Hesabınıza giriş yapmanız gerekmektedir. Üye girişi yaptıktan sonra yapılan arama sonucunda ayırtma yapmak istediğiniz kaydın detay bilgisini üstünde yer alan “AYIRT” bağlantısını tıklayarak gerçekleştirebilirisiniz. Ayrılan kaynak sizin için 2 gün kütüphanenin Ödünç Verme Bölümünde bekletilir

 

end faq