iThenticate ve Turnitin İntihal Önleme Programları Egitimi (01.02.2017)

01 Şub

2017

iThenticate ve Turnitin İntihal Önleme Programları Egitimi (01.02.2017)

iThenticate ve Turnitin İntihal Önleme Programları Eğitimi 

Değerli Hocalarım;

Akademik topluluk arasında önemli bir yer tutan “İntihali engelleme” konusu özellikle son yıllarda ülkemizdeki üniversitelerin daha fazla ilgi duyduğu bir konu haline gelmiştir. Akademik yayınlarla ilgili intihali engelleme konusunun öneminden hareketle, TÜBİTAK -ULAKBİM tarafından sağlanan ve doğrudan akademik yayınların değerlendirilmesi ile ilgili (öğrenci ödevleri,projeler vs. hariç) kapsamlı bir akademik içeriğe sahip olan“İThenticate İntihali Engelleme Programı” ve TURNITIN(Ulakbim kapsamı dışındadır-aboneliğimiz mevcut değildir) intihal programlarını kullanma eğitimi düzenlenecektir.

Eğitime Lisans Ögrencilerinin yanı sıra, Yüksek Lisans ve Doktora Ögrencileri, Akademisyenler ve Enstitü Görevlileri katılabilirler.

EĞİTİM TARIHİ: 7 Şubat 2017, Salı SAAT: 10.45 – 12.00

EGITIMCI: Serdinç KAYA (TechKnowledge Eğitim Danışmanı)

YER: HKÜ SKS Toplantı Salonu (Kütüphane Karşısı)

Eğitime katılmak için lütfen linkteki  formu doldurunuz. (Katılımcılara sertifika verileceği için, eğitime katılmayacaksanız eğer lütfen formu doldurmayınız)

EĞİTİM POSTERİ İÇİN TIKLAYINIZ

iThenticate Hakkında;

iThenticate, akademisyenlerin, hakemlerin ve editörlerin makale ya da draftları taramalarını sağlar. Program web tabanlı ara yüz ile özel bir eğitim gereksinimi olmaksızın kullanılmaktadır. İntihal analizi yapılacak belge, kullanıcı tarafından iThenticate programına bir e-postaya belge ekler gibi kolaylıkla yüklenmekte, intihal analizi birkaç dakika içinde bitirilebilmektedir.

iThenticate’e yüklenen her belge büyük bir veri tabanındaki belgelerle karşılaştırılmaktadır. Bu veri tabanı içinde 90.000’den fazla önemli gazete, dergi, süreli yayınlar ve kitapların yanı sıra tüm bunlara ek olarak 17 milyardan fazla web sayfası ve arşivi bulunmaktadır. iThenticate, 70.000’den fazla bilimsel dergiden gelen 30 milyon üzerindeki içeriğin ve 150’den fazla yayınevinden 86 milyon üzeri makalenin bulunduğu veri tabanlarını kontrol etmektedir. Yayıncı ortakları arasında CrossRef, Gale, Emerald, ABC-CLIO, SAGE Reference, Oxford University Press, IEEE, Elsevier, Nature Publishing, Ovid, Taylor&Francis, PubMed, Pearson, McGrawHill, Wiley ve EBSCOhost gibi büyük yayınevleri bulunmaktadır.

Turnitin Hakkında;

Turnitin, intihal tespit hizmeti veren web tabanlı bir yazılımdır. 

Öğretim üyeleri; öğrencilerine veya kendilerine ait makaleleri ya da ödevleri Turnitin web sitesine aktararak; daha önce Turnitin‘e aktarılmış olan milyonlarca ödevle, internette arşivlenmiş veya güncel web sayfalarıyla, ticari/bilimsel elektronik veritabanlarında yer alan dergi, makalelerle ve elektronik kitaplarla karşılaştırma yapabilmektedir. Yazılımla ilgili tanıtıcı bilgi, broşür ve seminer notlarına aşağıdaki adreslerden ulaşılabilir:
 
 

 

Haber Aboneliği

Havaalanı Yolu Üzeri 8. Km Gaziantep

Mütercim Asım Kütüphanesi

Hasan Kalyoncu Üniversitesi

0(342) 211 8080